Nadczynność czy niedoczynność tarczycy?

Proszę o interpretację wyników. Kobieta, 27 lat. TSH Tyreotropina wynik - 1,59 mlU/ml przy zkresie 0,47-5,01. Rozpoznanie kliniczne po biopsji tarczycy - struma nodosa, wniosek struma colloides nodosa. Co to znaczy? Wyniik badania USG tarczycy - w prawym płacie rozległy guz o zmiennym echu 38x19 mm, w lewym płacie guz o zmiennym echu 47 x 35 mm, płynowe zmiany wsteczne, struktura tarczycy niejednorodna, znaczne wole zwyrodnieniowo-guzowe. Skierowano mnie na operację, bo ponoć leki w tym przypadku nie pomogą, a ja nawet nie wiem, czy to nadczynność czy niedoczynność. Proszę o poradę.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na podstawie przedstawionych wyników nie można mówić o zaburzeniach funkcji tarczycy - nadczynności bądź niedoczynności. Problemem są wole guzowate, czyli powiększenie tarczycy z niejednorodną struktura jej miąższu. Prawdą jest, że jedynym leczeniem w takim wypadku jest operacja tarczycy z następowym badaniem histopatologicznym.

Pozdrawiam