Nagłe i szybko postępujące pogorszenie widzenia

Witam! Mój problem polega na tym, że od ok. miesiąca gorzej widzę na lewe oko. Dokładniej: widzę jak przez mgłę. Jak w lutym byłam u okulisty - okazało się, że mam tzw. "plusy" (0,5 i 0,75). Ale lekarz stwierdził, że póki co okularów nie trzeba. Teraz jak pojechałam do okulisty (tego samego zresztą) okazało się, że w jednym oku (w tym lewym właśnie) mam już +2,0 a w drugim +0,75. Sam okulista głowi się o co chodzi. Zakropił mi oko i okazywało się, że ta wada wychodziła jeszcze większa niż przy "zwykłym" badaniu komputerowym. Kazał zrobić mi badania ogólne, zapisał okulary i mam zgłosić się do niego za miesiąc. Nie ukrywam, że zaczęłam się - delikatnie mówiąc - martwić. Może Państwo macie jakiś pomysł na to co to może być? Pozdrawiam Honorata A. (lat 32)

Witam! Problemy z widzeniem mogą mieć czasami przyczynę ogólnoustrojową. Skoro okulista zalecił diagnostykę pod tym kątem to warto ją przeprowadzić, aby poprzez leczeniem choroby podstawowej spowolnić postęp wady wzroku. Główne choroby, które należy wykluczyć to m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy, choroby układowe. W tym celu należy zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu zebrania szczegółowego wywiadu chorobowego oraz przeprowadzenia dokładnego badania fizykalnego. Oprócz tego należy wykonać takie badania jak: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, transaminazy, OB, CRP, glukoza na czczo, TSH, EKG. Wiem, że taki obrót spraw jest przyczyną stresu, ale w tej chwili proponuję zachować spokój i wykonać niezbędne badania. Pozdrawiam serdecznie!