Nagły skok ciśnienia - czym mógł być spowodowany?

Witam serdecznie. Mam 32 lata, prowadzę zdrowy, choć "siedzący" tryb życia. Od 2 lat nie palę, alkohol piję sporadycznie. Raz w roku wykonuję pełną morfologię krwi, badam cholesterol, cukier, magnez i elektrolity, etc. Wszystkie wyniki są w normie poza wynikami tarczycowymi, którą leczę z powodu niedoczynności od niespełna 2 miesięcy. Przyjmuję E*** 25. poza tym staram się regularnie przyjmować magnez, A*** i F*** w związku z planowaną ciążą. Mam drobną wypadalność zastawki mitralnej i zdarzają mi się kilkusekundowe arytmie (uczucie jakby serce zatrzymywało się na chwilę - czuję wtedy sekundowe jednak bardzo wyraźne osłabienie i niepokój) w 2008 roku robiłam ekg i usg serca - wyniki były dobre.

Pracuję z domu, więc sama układam sobie plan dnia i nie jestem szczególnie narażona na stres - poza bardzo intensywnymi przygotowaniami do ślubu, który odbędzie się za kilka tygodni. Tyle słowem długiego wprowadzenia :), ale traktuję to miejsce jako wirtualny gabinet lekarski, więc chciałabym opisać siebie jak najdokładniej, mimo że pytanie moje dotyczy jednorazowej sytuacji. Wczoraj wieczorem, nagle poczułam, że serce zaczyna mi bić coraz szybciej i bardzo mocno (swego czasu doskwierało mi wysokie tętno, od dawna jednak nie przekracza ono w spoczynku 80-85), poczułam mocny wewnętrzny niepokój i postanowiłam zmierzyć ciśnienie (ciśnieniomierzem nadgarstkowym). Wynik wskazał 168/91, puls 100. Bardzo mnie to zaniepokoiło, ponieważ zwykle ciśnienie oscyluje w granicach normy, nie przekraczając 140/80. Dodam, że spędziłam wczoraj bardzo spokojny dzień przed telewizorem i na dopinaniu ostatnich spraw związanych ze ślubem. Na ok. 45 minut przed "atakiem" zjadłam spory posiłek.

Co może być przyczyną takiego nagłego skoku ciśnienia? Czy powinno mnie to zaniepokoić, czy należy łączyć to z podświadomym stresem związanym z nadchodzącym ważnym wydarzeniem w moim życiu? Ciśnienie i tętno wracało do normy ok. 30 minut. Jak radzić sobie z takimi sytuacjami domowym sposobem, aby móc uspokoić zarówno siebie jak i serce? Bardzo nie chciałabym takich przygód tuż przed ślubem. Chciałam również zapytać, czy ciśnieniomierze elektroniczne są wiarygodne oraz jak najlepiej w ciągu dnia kontrolować ciśnienie? Chciałabym mieć "rękę na pulsie", ponieważ w mojej najbliższej rodzinie nadciśnienie i choroby serca występują po stronie Mamy, jak i Taty. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedz na mój długi wywód, serdecznie pozdrawiam, Monika

Witam,

Na podstawie przedstawionych informacji trudno określić przyczynę wzrostu wartości ciśnienia tętniczego, o które Pani pyta. Wystąpienie jednak takiego incydentu wymaga monitorowania ciśnienia w najbliższym czasie. Niewykluczone, iż był to jednorazowy incydent spowodowany, np. podświadomie odczuwanymi emocjami.

Ciśnieniomierze elektroniczne są zdecydowanie mniej wiarygodne niż klasyczne zegarowe i rtęciowe (które jednak zostały obecnie wycofane ze względu na przepisy UE). Jednak ze względu na prostą obsługę i możliwość użycia bez pomocy drugiej osoby są częściej wybierane przez samych pacjentów. Spośród ciśnieniomierzy elektronicznych lepiej wybierać te naramienne, ponieważ wiarygodność pomiaru nadgarstkowych jest bardzo mała. Wskazana jest też weryfikacja pomiaru takim ciśnieniomierzem z pomiarem klasycznym.

Pozdrawiam