Rozbieżności w wynikach pomiaru ciśnienia przez różne ciśnieniomierze

Witam! Chciałabym się dowiedzieć czy możliwe jest aby dwa różne ciśnieniomierze pokazywały różne wyniki? Np nadgarstkowy czasem strasznie zawyża pomiar, szczególnie gdy akurat jest np słabsze krążenie na dłoniach, bądź pod wpływem stresu,natomiast zegarowy pokazuje dobre ciśnienie nawet w tym samym stanie emocjonalnym (pomimo że ciśnieniomierz ma już swoje lata). Bardzo proszę o odp

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Pomiary ciśnienia tętniczego na różnych częściach kończyn mogą się od siebie różnić. W celu weryfikacji, który aparat wskazuje prawidłowe wartości należy porównać wynik z pomiarem aparatem walidowanym (np. w przychodni lekarza rodzinnego).

"Cywilne" automatyczne ciśnieniomierze są zwyczaj obarczone pewnym błędem pomiarowym, jest to dosyć znane zjawisko. Jeśli występuje rozbieżność miedzy nimi, a ręcznym sfigmomanometrem obsługiwanym przez wykwalifikowaną osobę, należy uznać wynik badania tego ostatniego za prawdziwy.