Najwcześniejsze stwierdzenie ciąży

Witam! Od kilku miesięcy staramy się o dziecko. W lutym w 13 tygodniu ciąży miałam zabieg, ponieważ ciąża obumarła. Od kwietnia podjęliśmy znowu próby. Jak do tej pory bez rezultatów. Mam 40 lat. W tym miesiącu miałam monitoring jajeczkowania. Było jajeczkowanie wytworzyło się ciało żółte, jednak w 6 dniu po jajeczkowaniu lekarz stwierdził, że nie ma ciąży (badanie USG). Czy na tak wczesnym etapie można to stwierdzić. Dodatkowo przepisał mi od nowego miesiąca lek clostilbegyt. Czytałam o jego skutkach ubocznych i zastanawiam się czy jest sens brania, jeśli miałam jajeczkowanie. Chce też udrożnić jajowody (nie miałam badania czy są drożne). Mam mętlik w głowie czy brać ten lek i czy jeśli byłam w ciąży, to jajowody trzeba udrażniać.

Witam serdecznie! Ciążę najwcześniej możemy stwierdzić w 4 tygodniu ciąży, tj. 4 tygodnie od ostatniej miesiączki/ średnio 2 tygodnie od owulacji. Wydaje się zatem, że wnioski o braku ciąży w bieżącym cyklu zostały wysunięte za wcześnie. Na tym etapie dla wykluczenia/potwierdzenia ciąży może Pani oznaczyć poziom gonadotropiny kosmówkowej. Z Pani opisu nie wynika, by przeprowadzona zostały badania potwierdzające niedrożność jajowodów. Nie wydaje mi się, by lekarz decydował się na wykonywanie tak ingerencyjnego zabiegu bez jednoznacznie ustalonych wskazań. Jeżeli ma Pani wątpliwości co do Pani leczenia, zawsze może Pani skonsultować się z innym ginekologiem. Proszę jednak pamiętać, że do oceny Pani stanu zdrowia i ustalenia właściwych zaleceń konieczne jest Pani zbadanie oraz zapoznanie się z dotychczasowymi wynikami badań. Pozdrawiam