Nawroty grzybicy. Jak z nimi walczyć?

Witam! Mam 32 lata i jestem kobietą. We wcześniejszych latach parę razy miałam drożdże pochwy, najczęściej w lecie. Ale teraz trapi mnie troszkę poważniejszy problem, ponieważ drugi raz dostałam grzybicy jamy ustnej. Wcześniej, około pół roku temu, jak objawy wystąpiły pierwszy raz, miałam zajęty język. Dostałam płyn do płukania oraz tabletki na F. Wszystkie objawy minęły. Teraz jest trochę gorzej bo mam zajęty język i policzki, smaruję znowu tą płukanką i język wygląda lepiej, ale policzki dalej takie same. Pani doktor kazała mi iść do dentysty (nie wiem, czy to ważny fakt, ale grzybica wystapiła teraz i wtedy wcześniej po paru dniach po wizycie u dentysty). Dentystka dała mi inny lek, który biorę na razie 2 dni, więc bardzo nie widzę różnicy. Chciałam bardzo prosić o poradę, jak poradzić sobie z tą chorobą. Jestem załamana, bo kiedy można stwierdzić, że jest się wyleczonym? Czy po ustąpieniu objawów warto zrobić sobie jakieś badania w celu sprawdzenia czy już grzybków nie ma? Chciałam dodać, że wystapiło u mnie rozwolnienie, ale bez bólów brzucha i innych objawów. Szczerze mówiąc nie wiem, czy rozwolnienie nie pojawiło się na tle nerwowym, ponieważ jak się przyznam, naczytałam się tyle o grzybicy w Internecie, że nie mogłam spać ze strachu. Lekarz rodzinny nie mówi mi nic konkretnego i mam się nie martwić. Jeśli chodzi o badania na obecność HIV miałam robione takie 2 lata temu i wyszły ujemnie. A partner od lat ten sam. Chciałam dodać, że ostatnimi czasy miałam mnóstwo sytuacji stresowych-  choroba i śmierć mamy, wyjazd męża za granicę na dłuższy czas, pisanie pracy magisterskiej, strata pracy. Dochodziło do tego, że miałam bezsenne noce, nerwobóle i ogólnie zachwiany system psychiczny - czy to mogło być przyczyną tych moich dolegliwości? Siedzę sama w domu i bardzo się martwię, bo przeczytałam gdzieś, że grzyby mogą zakazić cały organizm i można nawet dostać sepsy. Czy takie objawy mogą się pojawić z dnia na dzień czy takie zatrucie grzybicą może trwać lata? Jak to wygląda? Bardzo proszę o odpowiedż i z góry dziękuję

Witam,

chciałabym Panią uspokoić - wiele osób ma zmiany drożdżakowe w różnych okolicach i jedynie w BARDZO ograniczonej liczbie przypadków (głównie osoby z zaburzeniami odporności) mają szansę, by zmiany miały charakter uogólniony.
Zakażenia drożdżakowe to nie tylko zmiany w obrębie jamy ustnej czy języka, ale o wiele częściej spotykane w populacji zmiany wynikające niby z "banalnego" pękania kącików ust (a to też nadkażenie grzybicze!).
Trudno mi wypowiedzieć się, co do związku z wizytą u stomatologa a pojawieniem się zmian grzybiczych - zakładam, że zabieg był przeprowadzany w jałowych warunkach...

Niewątpliwie stres, niedobory witamin, cukrzyca mogą nasilać pojawianie się infekcji drożdżakowej. I zapewne to było przyczyną w Pani przypadku.

Pozdrawiam