Niepokojący wynik badania poziomu TSH a możliwość niedoczynności tarczycy

witam podczas badan laboratoryjnych do operacji , TSH wyszlo 7,232 i napisane jest ze wskazana kontrola dodam ze norma w wynikach to 0,550-4,780 dzos chce sie rejestrowac do endokrynologa. lekarz prowadzacy moja operacje nic mi nie mowil ze zle wyszly wyniki . moje pytanie brzmi czy to juz jest niedoczynnosc tarczycy ? jakie objawy wystepuja przy tej chorobie lub jakie leczenie. dziekuje za odp .

Witam Panią,

Ma Pani podwyższone TSH, co stanowi wskazanie do oznaczenia fT3 i fT4 oraz wykonania innych badań po ocenie przez endokrynologa (m.in. usg tarczycy, antyTPO, aTG). Warto udać się do endokrynologa, który po zbadaniu Pani wdroży odpowiednie leczenie, wówczas objawy, jeśli Pani występują ustąpią. Podwyższone TSH jest najczęściej wykładnikiem pierwotnej niedoczynności tarczycy.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Derkacz