Szanowna Pani!
Na podstawie przedstawionych przez Panią wyników można zdiagnozować zaburzenie metabolizmu węglowodanów, nazywające się nieprawidłową glikemią na czczo. Warunkiem koniecznym tego rozpoznania jest uzyskanie wyników z krwi żylnej, NIE z glukometru. Jeżeli przedstawione wyniki zostały uzyskane glukometrem - powinna Pani mieć zlecone oznaczenie glukozy na czczo w laboratorium - pobranie krwi z żyły i wysłanie jej do analizy.
Nieprawidłowa glikemia na czczo jest stanem przedcukrzycowym. Rozpoznajemy ją wtedy, gdy stężenie glukozy zawiera się w przedziale 100 -125 mg/dl (takie są Pani "początkowe" wyniki). Ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 wśród osób z tym zaburzeniem jest wysokie i wynosi około 40% w ciągu 5 - 10 lat. Jedynym postępowaniem jakie można zalecić w celu uniknięcia cukrzycy, to zmiana stylu życia - ograniczenia dietetyczne i aktywność fizyczna. W ten sposób udaje się uniknąć rozpoznania cukrzycy u około 40% osób (takie postępowanie zalecił Pani, zupełnie prawidłowo, lekarz prowadzący). Wskazane jest również okresowe monitorowanie glikemii (co kilka/kilkanaście tyg.) oraz wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą w celu szerszej diagnostyki.
Niepokojący jest zaobserwowany przez Panią wzrost wartości stężenia glukozy na czczo. Proszę pamiętać, że cukrzycę rozpoznajemy po przekroczeniu 125 mg/dl na czczo - od 126 mg/dl w górę. Oczywiście znów pod warunkiem wykonania analizy z krwi żylnej w laboratorium, a NIE z glukometru.
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Badanie cholesterolu całkowitego i nieprawidłowa glikemia na czczo – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Powtarzający się poziom glukozy w granicach 105-118 a cukrzyca – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Jaka jest norma pomiaru cukru glukometrem w domu? – odpowiada mgr Anna Kołdon
- Podwyższona glikemia na czczo - co to oznacza? – odpowiada Lek. Joanna Gładczak
- Różne normy (pomiar glukometrem) – odpowiada Lek. Łukasz Kowalski
- Poziom glukozy na czczo – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Badanie glukozy na czczo u 54-latki – odpowiada Mikołaj Cyganok
- Pomiar glukometrem poziomu glukozy we krwi – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Pomiar cukru we krwi na czczo 129 a cukrzyca – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Nieprawidłowy poziom glikemii na czczo u 44-latki – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt