Nieskuteczne leczenie trądziku i wynik badań hormonalnych

Mam 21 lat i trądzik który lecze 7 lat stosowałam różne maści np żel Duac który stosowałam 3 lata była poprawa lecz potem zaczęło wszystko wracać i już żel nie pomagał ostatnio zrobiłam badania hormonalne które wyszły tak: dhea-so4 wynik 480,80 ug/dl norma 148-407 ug/dl, wolny testosteron wynik 5,86 pg/ml norma: 0-4,1 pg/ml . Czy winą za trądzik są hormony? i czym się je obniża? dodam że mam uczulenie na lek antykoncepcyjny Yasmin ,w takim przypadku co powinnam stosować? powinnam obniżyć je?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przypadłość jaką jest trądzik to proces bardzo złożony. Oczywiście wahania hormonalne jak w Pani przypadku nie sprzyjają poprawie stanu ogólnego i zaniknięciu uporczywych zmian skórnych. Warto zgłosić się do endokrynologa by wyjaśnić skąd wzięło się podwyższenie wymienionych wyżej hormonów. Nie jest to zjawisko fizjologiczne. Wada taka może być wrodzona lub wynika z nabytej w trakcie rozwoju choroby lub dysfunkcji gruczołów odpowiadających za produkcję m. in. w/w związków.