Skąd wziął się dotkliwy ból kolana?

Niespodziewanie na przedniej części kolana lewej nogi wytworzyła mi sie miękka poduszeczka o średnicy ok. 4 cm, całkowicie bezbolesna, przy dociskaniu sprężysta i też nie boli. W tym dniu nie miałam żadnego wysiłku fizycznego ani się nigdzie nie uderzyłam, nigdy też nie odczuwałam bólów w tym kolanie. Boli mnie natomiast często prawe kolano i ta długa kość od kolana w dół, która można wyczuć przez skórę. Ból jest krótkotrwały zawsze w nocy, bez względu na moją pozycję spania, ale tak dotkliwy, że zrywa mnie ze snu. Żadnych zmian zewnętrznych zarówno na tym kolanie, jak i na tej kości nie zaobserwowałam.

Taka zmiana w zakresie przedniej części stawu kolanowego, najczęściej części dolnej kolana to zapewne zebrany płyn we wnętrzu kaletki maziowej stawu kolanowego. Prawdopodobnie płyn wytworzył się na podłożu jakiegoś przewlekłego stanu zapalnego. Na pewno w tej sprawie należy pilnie skonsultować się z ortopedą. Zapewne będzie konieczne odbarczenie kaletki maziowej przez jej nakłucie i odciągnięcie płynu strzykawką. Takie leczenie zazwyczaj jest w pełni wystarczające (ewentualnie podanie po odprowadzeniu płynu z kaletki maziowej substancji leczniczej do jej wnętrza). O wszystkim zadecyduje ortopeda po bezpośrednim badaniu. Co do dolegliwości bólowych w zakresie kości piszczelowej kończyny dolnej lewej także z tym problemem trzeba udać się do ortopedy. Być może to jakiś stan zapalny kości piszczelowej, może jej guzowatości, okostnej. Prawdopodobnie będzie konieczne pogłębienie diagnostyki o wykonanie zdjęcia RTG podudzia prawego. O wszystkim zadecyduje ortopeda po bezpośrednim badaniu.