Niewielkie miesiączki po usunięciu macicy

Witam! Jestem po zabiegu usunięcia macicy. Amputowano mi nadszyjkowo macicę, pozostawiając jej trzon oraz usunięto jajowody, ale pozostawiono jajniki. Mam niewielkie krwawienia miesiączkowe. Zastanawiam się jak możliwa jest miesiączka, kiedy pozostałość macicy nie jest połączona z jajnikami jajowodami i co w takim wypadku dzieje się z jajeczkiem? Czy istnieje u mnie ryzyko ciąży? Czy powinnam stosować antykoncepcję, pomimo że właściwie ciąża nie jest już możliwa?

Witam serdecznie!

Do prawidłowego przebiegu menstruacji, jajowody nie są w ogóle potrzebne. Miesiączka jest efektem sprzężeń hormonów na osi przysadka-jajnika-macica. Jeżeli pozostawiono Pani jajniki i część macicy to miesiączki są całkowicie naturalnym zjawiskiem. Krwawienia mogą być jedynie mniej obfite. Jajowody służą jedynie do przeprowadzenia dojrzałego jajeczka z jajnika do bańki jajowodu, miejsca w którym zazwyczaj dochodzi do zapłodnienia.
Pacjentki po tego typu operacji nie muszą stosować metod zabezpieczenia. Zdarzały się na świecie pojedyncze przypadki ciąż brzusznych, ewentualnie szyjowych(jajeczko nie pozostało w jajniku, ale zostało uwolnione,zapłodnione i zagnieżdżone ektopowo) ale tak jak wspomniałam były to przypadki jednostkowe, nie wymuszające na innych stosowania antykoncepcji.
Pozdrawiam