Nieznacznie podwyższony progesteron

Mam jeszcze pytanie odnośnie progesteronu. Na wyniku norma 0,25-0,54ng/ml dla fazy folikularnej, a mój wynik z 6 dnia cyklu to 0,92. O czym to świadczy, czy jest to jakaś nieprawidłowość?
ponad rok temu

Hormony a zachowanie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

Pani progesteron jest tylko nieznacznie podwyższony, większość znanych mi norm laboratoryjnych podaje górną granicę do 1,2 ng/ml.

Progesteron oznacza się w monitorowaniu owulacji, ocenie wydolności ciałka żółtego, oczywiście w monitorowaniu ciąży, a także w zaburzeniach cyklu miesiączkowego. Oznacza się go w II fazie cyklu.

Nie wiem, dlaczego miała Pani wykonane to badanie w I fazie cyklu. Niemniej jednak, jego podwyższone stężenie może wskazywać na pewne patologie jajników (torbiele, guzy - bardzo rzadko) czy rzadkie patologie nadnerczy. Jednak, tak jak napisałam, u Pani trudno mówić o podwyższonym progesteronie (minimalne odchylenie w granicach normy), tak naprawdę powinno się powtórzyć badanie w kolejnym cyklu, stężenie progesteronu jest zmienne też w ciągu doby.

Proszę zgłosić się z badaniami do ginekologa-endokrynologa, który zapoznawszy się z Pani historią, szczegółowo się wypowie na temat dalszego postępowania.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty