Nieznacznie podwyższony progesteron

Mam jeszcze pytanie odnośnie progesteronu. Na wyniku norma 0,25-0,54ng/ml dla fazy folikularnej, a mój wynik z 6 dnia cyklu to 0,92. O czym to świadczy, czy jest to jakaś nieprawidłowość?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani progesteron jest tylko nieznacznie podwyższony, większość znanych mi norm laboratoryjnych podaje górną granicę do 1,2 ng/ml.

Progesteron oznacza się w monitorowaniu owulacji, ocenie wydolności ciałka żółtego, oczywiście w monitorowaniu ciąży, a także w zaburzeniach cyklu miesiączkowego. Oznacza się go w II fazie cyklu.

Nie wiem, dlaczego miała Pani wykonane to badanie w I fazie cyklu. Niemniej jednak, jego podwyższone stężenie może wskazywać na pewne patologie jajników (torbiele, guzy - bardzo rzadko) czy rzadkie patologie nadnerczy. Jednak, tak jak napisałam, u Pani trudno mówić o podwyższonym progesteronie (minimalne odchylenie w granicach normy), tak naprawdę powinno się powtórzyć badanie w kolejnym cyklu, stężenie progesteronu jest zmienne też w ciągu doby.

Proszę zgłosić się z badaniami do ginekologa-endokrynologa, który zapoznawszy się z Pani historią, szczegółowo się wypowie na temat dalszego postępowania.

Pozdrawiam.