Obecność prążków oligoklonalnych w płynie mózgowo-rdzeniowym przy stwardnieniu rozsianym

Witam serdecznie.Chcialem sie zaoytac na jakim etapie choroby stwardnienia rozsianego pojawiaja sie w plynie mozgowo-rdzeniowym prazki oligoklonalne?Czy to jest niemy poczatek,czy bardziej zaawansowane stadium choroby,kiedy sa juz spore zmiany w rdzeniu i w mozgu?Pozdrawiam serdecznie...

Prążki oligoklonalne są bardzo ważnym narzędziem diagnostycznym w stwardnieniu rozsianym.Ich obecność praktycznie potwierdza rozpoznanie stwardnienia(90-95%).Ale konieczne jest określenie obecności lub ich braku również w surowicy (badanie z krwi) raz wykonanie innych badań,np. rezonansu i wzrokowych potencjałów wywołanych.
Michał Janicki