Obniżenie frakcji wyrzutowej EF

Witam, dwa miesiące temu przeszłam operację wymiany zastawki aortalnej na biologiczną, byłam reoperowana ze względu na krwiak pod sercem. Przed operacją frakcja wyrzutowa EF serca wynosiła 70%, po drugiej operacji EF 50%, a w dniu wypisu w badaniu echo wyszło 38%. Dlaczego tak diametralnie obniżyła się frakcja wyrzutowa serca?Czy to wina osłabienia serca po operacji?dodam że mój ojciec miał kardiomiopatię roztrzeniową i nie dożył przeszczepu serca. Pozdrawiam serdecznie

Aleksander Ropielewski

Na pewno przyczyną są zabiegi jakieprzeszła Pani w ostatnim czasie. Po wygojeniu ran EF powinna ulec poprawie. Nie można jednak wykluczyć komponenty kardiomiopatycznej i obniżenia wartości EF na stałe.