Frakcja wyrzutowa a rokowania

Dzien dobry Pisze w imieniu mojego ojca który ma 77 lat i choruje miedzy innymi na serce, została zdiagnozowana niska frakcja wyrzutowa. Ojciec jest bardzo słaby i bardzo się o niego martwię. Po ostatnich badaniach wyszlo ze frakcja wyrzutowa 30 procent. Czy czekać na śmierć czy jest jeszcze jakiś ratunek dla ojca, Widzę skutki i to że frakcja wyrzutowa powoduje że z dnia na dzień jest gorzej, bardzo się męczy, widze ze faktycznie słabnie Co robić, jakie są szanse, czy można jakoś mu pomóc, czy czekać na nagłą śmierć, bo tak twierdzą lekarze? Czy rzeczywiście frakcja wyrzutowa to pewna śmierć w niedługim czasie? Czy tylko tyle medycyna jest w stanie zrobić dzisiaj dla starszych ludzi. Bardzo proszę o jakie wskazówki jak mogę ojcu pomoc. Czy frakcja wyrzutowa może być jakoś leczona? Z góry serdecznie dziekuje.

Witam! Frakcja wyrzutowa jest najlepszym wykładnikiem wydolności hemodynamicznej serca, czyli pracy serca jako pompy krwi. Opisane zmniejszenie frakcji wyrzutowej jest znaczne i może wiązać się z ciężką przewlekłą niewydolnością serca. Do takiej dysfunkcji mięśnia sercowego może dochodzić z wielu przyczyn, np. choroba niedokrwienna serca, wada zastawkowa czy kardiomiopatia. W zależności od przyczyny dobiera się również odpowiednie leczenie. Niestety nie opisała Pani dokładnie jaka choroba serca doprowadziła do takiej frakcji, natomiast w opisanej sytuacji istotną rolę odgrywa również wiek, który często pogarsza rokowanie i utrudnia podjęcie ewentualnego zabiegowego leczenia np. wad zastawkowych. Proponuję zastosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, który na pewno dobrał optymalne leczenie dla Pani taty. Z uwagi na wiek farmakoterapia jest właściwie najlepszą metodą postępowania. Bardzo ważne jest unikanie infekcji układu oddechowego czy grypy, takie infekcje mogą znacząco pogorszyć stan zdrowia. W związku z tym warto wykonywać sezonowe szczepienia przeciwko wirusowi grypy. Bardzo ważne jest również unikanie zbędnego wysiłku fizycznego, który również może doprowadzić do nasilenia przewlekłej niewydolności serca. Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Frakcja wyrzutowa czyli EF jest to jeden z parametrów oceny pracy i wydolności serca, który pozwala na określenie jaki procent objętości krwi wypełniającej komorę serca jest wypompowywany w czasie skurczu. Przy normie frakcja ta wynosi ponad 55 proc., jeśli spada ona do około 45 a 50 proc to diagnozuje się wtedy niewydolność serca, a jeśli zmaleje ona do 20 proc wtedy jest to wskazanie do transplantacji serca. Frakcję wyrzutową ocenia się w badaniu ECHO serca. Badanie to pozwala na strukturalną i funkcjonalną ocenę serca poprzez usg przez klatkę piersiową.

Objawy niewydolności serca to duszność, szczególnie przy wysiłku oraz omdlenia, bezdechy, świsty oddechowe, splątanie, zimne dłonie i stopy. Poza tym może pojawić się żółtaczka i zaburzenia krzepnięcia krwi. Wszystko zależy od tego której komory dotyczą dolegliwości.

Leczenie, szczególnie w przypadku Pani ojca, ze względu na wiek, jest głównie farmakologiczne. Farmakologiczne leczenie przewlekłej niewydolności serca polega na podawaniu leków z grupy beta blokerów, ACE inhibitorów, antagonistów receptora aldosteronu, leków diuretycznych (moczopędnych) czasem leków inotropowo dodatnich (zwiększających siłę skurczu mięśnia sercowego). Jeśli chodzi o zalecenia to są one bardzo jasne i zależą od wielkości frakcji wyrzutowej. Jeśli spada ona poniżej 35 proc. w takich przypadkach do inhibitora ACE i beta blokera zaleca się dołączenie MRA, co zmniejsza ryzyko hospitalizacji i zgonu. Oczywiście wiele dolegliwości można też leczyć objawowo.

Do niewydolności serca może dojść w przebiegu różnych dolegliwości i to od ich rodzaju zależy często rokowanie oraz przyszłe leczenie. Najczęstszą przyczyną niewydolności serca jest choroba wieńcowa. Stanowi ona do około 70 proc. wszystkich przypadków niewydolności serca. Do innych przyczyn niewydolności serca należą: nadciśnienie tętnicze, schorzenia lub uszkodzenie zastawek,kardiomiopatie, czyli choroby samego mięśnia sercowego,migotanie przedsionków, wrodzone wady serca oraz
zakażenie zastawek serca lub mięśnia sercowego.

W sprawie rokowania najlepiej jest skontaktować sie z lekarzem prowadzącym. On zna historię choroby, przebieg i efektywność leczenia i z tego powodu będzie mógł udzielić najlepszej informacji dotyczącej rokowania. Udzielenie rady dotyczącej rokowania jest bardzo trudno, konieczna jest znajomość historii choroby oraz dokładne badanie.