Ocena badań

Mężczyzna 54 lata. Dotychczas zdrowy - tylko kamica nerkowa. Zaczęło się od zawrotów głowy i nudności - wizyta u lekarza - wysokie ciśnienie, zmiany w EKG - hospitalizacja. Wykonano: Echokardiografia: Serce o powiększonym lewym przedsionku (LP - 41 mm). Pozostałe jamy serca prawidłowe. Bez przerostów i zaburzeń kurczliwości. Morfologia i funkcja zastawek prawidłowa. Osierdzie bez zmian. PK - 29 mm prz - 11mm LK - 53 mm Ts - 28 mm EF ok. 60%. Elektrokardiogram: RZM 70/min. Typ zgodny. Uniesienie ST wklęsłe ku dołowi do 1 mm w II, III aVF. Płasko-ujemny zał.T w aVL. Wyższe odejście p.J w V2-V6. Kolejne zapisy EKG spoczynkowe - uniesienie odcinka ST wklęsłe ku dołowi w ścianie dolnej - morfologia zapisu stabilna w trakcie hospitalizacji (tj. przez 5 dni). Tropina (dwukrotna) negatywna. Test wysiłkowy: klinicznie i ekg ujemny (4 etapy) Holter: Tylko 22 bradykardie (minimalny puls 46) - reszta w opisie wszędzie 0. Inne badania: Ht - 48,6, Hb - 17,5, E - 5850000, L - 10000, PLT - 208000, kreatynina 76,9 umol/l, CKMB - 18 U/L CK - 127 U/L, sód 143 mmol/l, potas 4,43 mmol/l, AST 30 U/L ALT - 56 U/L, cukier 5,8 mmol/l, cholesterol 4,92 mmol/l, LDL 2,04 mmol?l HDL 1,12 mmol/l, TG 2,11 mmol/l bilir.cał. 14 umol/l, TSH 1,63, PT - 93,5%, GGT 17 U/L, INR - 1,09, OB 1 mm/h, mocz - b. słomkowa, pH 6,0 c.wl. 1025, białko - ślad, cukier nb, L 5-6 wpw. RTG płuc - bez zmian. W okresie hospitalizacji - ciśnienie 135 do 145/ 80 do 90 Po powrocie do domu 130 do 135/ 80 do 85. Otrzymałem przy wypisie leki: Plavix, Polopiryna S, heparyna, Tritace, Concor Cor, Atoris, Lozec, Metoclopramid. Cocnor cor a 2,5 mg - 1 tab. rano, Trotace a 10 mg - 1 tab. o godz.17, Polocard a 75 mg 1 tab. po kolacji, Atoris a 40 mg 1/2 tabletki po kolacji i Lanzul a 30 mg 1 tabletka rano prze śniadaniem. Ponieważ zauważyłem, że strasznie zwolnił mi puls (50 - 55 ud/min), a po godzinie do trzech po zażyciu Tritace niekiedy mam krótkotrwałe zawroty głowy - pomyślałem, że może to wpływ tych leków. Bardzo proszę o opinię, czy moje wyniki badań wskazują na jakiś stan chorobowy wymagający stałego zażywania leków (powiedziano mi, że te leki to już dożywotnio). Czuję się bardzo dobrze, dużo jeżdżę na rowerze i nie mam żadnych dolegliwości poza wymienionymi wyżej. Bardzo proszę o wyjaśnienie moich wyników w języku laika - ponieważ do tej pory nie chorowałem i nie wiem, co te wszystkie określenia oznaczają. Będę wdzięczny za szeroką i szybką odpowiedź. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Szanowny Panie!

Na podstawie wyników badań można podejrzewać, iż przebył Pan jakiś czas temu zawał serca (nie można jednak stwierdzić tego z całą penwością, ale można podejrzewać to na podstawie m.in. zmian w EKG). Podczas hospitalizacji jednak nie stwierdzono znamiennego wzrostu markerów świeżego zawału serca, a zmiany w EKG okazały się utrwalone.

W badaniu echo serca stwierdzono powiększenie lewego przedsionka, co może być powikłaniem nadcisnienia, jednak najważniejsze, że frakcja wyrzutowa jest prawidłowa.

Wyniki badań wskazują ponadto na hipertriglicerydemię oraz nieco podwyższony poziom glukozy (zakładam, że badana była na czczo).

W badaniu ogólnym moczu pojawił się ślad białka oraz nieco podwyższona liczba leukocytów.

Zawroty głowy, na które się Pan uskarża mogą wynikać z przyjmowania leków, spośród których dwa mają mi.in. za zadanie obniżać ciśnienie. Niestety, takie objawy początkowo występuja u wielu chorych, jednak z czasem powinny się zmniejszyć i ustąpić. W razie długiego ich utrzymywania się, bądź nasilania, należy zgłosić to lekarzowi prowadzącemu, np. rodzinnemu.

Leki, które Pan otrzymał rzeczywiście powinny być przyjmowane długoterminowo, oczywiście pod okresową kontrolą lekarza. Najlepiej, gdyby zapisał się Pan do kardiologa, a między wizytami u niego pozostawał pod opieka lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam serdecznie