Opis MR fizjologicznej lordozy
Opis MR Fizjologiczna lordoza lędźwiowa spłycona. Lewoboczne skrzywienie tego odcinka kręgosłupa. Odwodnienie tarcz mk L4-% i L5-S1. Na poziomie L4-5 szerokopostawna, centralna wypuklina krążka uciskająca worek oponowy, przewężająca zachyłki korzeniowe i otwory mk. Nieznaczne centralno lewoboczne uwypuklenie tarczy L5-S1 spłycające lewy kanał korzeniowy. Cechy uszkodzenia pierścieni włóknistych ww krążków. Bardzo proszę o pomoc. Jak leczyć? Jakie ćwiczenia stosować? Pozdrawiam Justyna

KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania
konieczna jest łączna interpretacja wykonanego badanie bezpośredniego oraz badania MR. Proszę koniecznie udać się do lekarza zlecającego powyzsze badanie.
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup, tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne