Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Oparzenia skóry po radioterapii - czy zmiany pozostaną na stałe?

Witam,

Po bardzo silnej radioterapii wystąpiły na skórze bąble wypełnione płynem w licznych miejscach, nie tylko w okolicy piersi. Po kilku dniach od ich wystąpienia w miejscach pękają i schodzi skóra czasem nawet ok. 3 cm. Nowa skóra nie wygląda normalnie - jest biała. Czy to znaczy, że te miejsca takie pozostaną?

ponad rok temu

Czynniki predysponujące do raka piersi

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy!

Oparzenia po radioterapii to dość częsty problem w czasie leczenia tą metodą.
Zmiany skórne powinny się z czasem wygoić (może pozostać blizna), jednakże ich pielęgnacja powinna się odbywać zgodnie z zaleceniami radioterapeuty, który prowadził radioterapię.

Proponuję skonsultować się z radioterapeutą w tym celu, bądź sprawdzić zalecenia z wypisu ze szpitala (tam często znajdują się zalecenia na temat pielęgnacji skóry).

Redakcja abcZdrowie.pl

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0

Skóra po radioterapii się zmienia pojawią się rożne niekorzystne zmiany należy o nią szczególnie dbać osłaniać od słońca nawilżać łagodnymi balsamami
dr Janusz Jaworowski
specjalista chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej i estetycznej
specjalista chirurgii ogólnej
i onkologicznej

Specjalista w dziedzinie chirurgii. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej i estetycznej oraz chirurgii onkologicznej. Pionier w dziedzinie stosowania implantów u pacjentów onkologicznych. Laureat licznych nagród za osiągnięcia naukowe, m.in. Luminatus 2015, Polski Wynalazek 2014 - BioImplant, złoty medal Międzynarodowych Targów Wynalazczości oraz medal Ministerstwa Edukacji, Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych Francji Concours Lepin.
0

Ocenia się, że około 75 % chorych z zaawansowaną chorobą nowotworową wymaga stałego leczenia przeciwbólowego. W grupie chorych z przerzutami nowotworowymi odsetek ten sięga 100 %.

Ból jest wywołany bezpośrednio przez guz nowotworowy oraz w wyniku niszczenia tkanek otaczających; naciekania nerwów, tkanek miękkich, kości i narządów wewnętrznych. Często jest spowodowany zaburzeniami funkcji innych narządów, uszkodzonymi przez rozrastający się nowotwór.

Ból może być też następstwem leczenia samej choroby nowotworowej. Przykładem jest ból tkanek, rozciętych podczas zabiegu operacyjnego, ból generowany przez uszkodzone w wyniku radioterapii nerwy, ból związany z zapaleniem tkanek, spowodowanym przez stosowane do leczenia nowotworów środki chemiczne (np. zapalenie pęcherza moczowego) lub ból wywołany przez zmiany popromienne.

Leczenie bólu, poza podawaniem środków przeciwbólowych powinno opierać się na ocenie jego przyczyny, a następnie wdrożeniu takiego sposobu postępowania, którego celem jest zlikwidowanie lub zmniejszenie tej przyczyny.
W leczeniu bólu nowotworowego opracowano skuteczny schemat postępowania tzw drabina analgetyczna. Schemat wyróżnia trzy stopnie intensywności leczenia - zależnie od poziomu odczuwania bólu. Farmakoterapia wg wskazań drabiny może być skuteczna u 70–90 % chorych z bólami nowotworowymi.

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy