Opuchlizna na czole po wykonaniu botoksu

Pani Doktor, wielokrotnie miałam wykonywany botoks na czoło z bardzo dobrym efektem. Jednak po ostatnim zabiegu pojawiła się opuchlizna na całym czole (wyglądało to jakbym miała idealnie okrągłego naleśnika pod skórą - tak ok. 2 mm wypukłość). Obrzęk ustąpił bez leczenia po 2-3 dniach i wszystko było OK. Czy mogę poddać się znowu botoksowi, czy spodziewać się jeszcze większych reakcji niepożądanych? z góry dziękuję! MK

Witam.

Możliwość małego obrzęku, zaczerwienienia, niewielkiej bolesności i zasinień utrzymujące się przez kilka dni w miejscach aplikacji botoxu to dopuszczalne działania uboczne zabiegu i wynikają z faktu samej iniekcji i jego wprowadzenia.
Większy obrzęk w okolicy czoła to możliwość bardziej rozległej miejscowej reakcji alergicznej. Proszę skonsultować jakim preparatem toksyny botulinowej został wykonany ostatni zabieg i czy jest inny od poprzednich. Możliwa jest równierz alergizacja tym samym preparatem przy kolejnym podaniu. W Polsce zarejestrowanych jest ich kilka. Przy kwalifikacji do kolejnego zabiegu należy rozważyć wykonanie próby alergicznej.

Dzień dobry
Prawdopodobnie została podana za duża dawka w stosunku do Pani aktualnych wskazań .Z upływem wieku toksynę należy stosować ostrożnie pomijając niektóre punkty ostrzyknięć aby uniknąć takiego powikłania .Myślimy o tym nawet u osób wielokrotnie poddawanych takiej procedurze w przeszłości.
Pozdrawiam

Czasami taki efekt się zdarza ale rzadko. Nie powinna sie Pani obawiać, że sie powtórzy. Myślę, że może Pani spokojnie poddać się ponownemu zabiegowi.

Po każdej iniekcji reakcja skóry w postaci obrzęku jest możliwa. Sam uraz igłą może być tego przyczyną. Jest wiele przyczyn które dodatkowo mogą stymulować przedłużanie się takiego objawu, np toczący się w organizmie stan zapalny( np.niewielkie przeziębienie) lub niewystarczająco zdezynfekowana skóra przed zabiegiem. Nie spotkałam się z obrzękiem wywołanym samą toksyną choć tego nie wykluczam. Proszę nie bać się kolejnej dawki botoxu,
Pozdrawiam
Katarzyna Mudel