Osteotomia walgizująca kości udowej

Witam. Na karcie wypisu ze szpitala napisano: LKD:Osteotomia walgizująca kości udowej(znosząca przykurcz odwiedzeniowy oraz w rotacji wewnętrznej),osteotomia Chiariego w miednicy.Operacja odbyła się 15.12.97.Ponowne przyjęcie na oddział 11.05.98,wówczas usunięcie drutów.Jest to opis z mojej karty,którą odnalazłem dopiero niedawno.Z przyczyn ode mnie niezależnych nie dotarłem wtedy do szpitala w związku z tym te druty nadal mam.Co to są za druty i czy pozostawienie ich w ciele jest bezpieczne?

Szanowny Panie, jak wynika z przytoczonego opisu po operacji korekcyjnej pozostał w Pana kościach materiał zespalający, który utrzymywał kości w poprawionym położeniu względem siebie do czasu uzuskania ich zrostu kostnego. Zasadniczo materiał zespalający, który najczęściej implantujemy pacjentowi czasowo powinien być usuniety. W Pana konkretnym wypadku należy wykonać RTG kontrolne miednicy ze stawami biodrowymi i ocenić z jakiego typu materiałem mamy do czynienia i czy po tylu latach istnieją w Pana sytuacji wskazania do jego usunięcia. Reasumując powinien Pan udać się na konsultację do ortopedy po wykonaniu RTG. Wobec braku do tej pory objawów ubocznych związanych z nieusunięciem materiału po operacji sprzed 17lat wizyta taka może odbyć się w trybie planowym. Pozdrawiam.