Owrzodzenia kończyn dolnych i wynik badania CEA

Mam 78 lat. Od dawna leczę się na gościec stawowy, zwyrodnienie stawu biodrowego. Od kilku lat dokuczają mi owrzodzenia kończyn dolnych związanych z zaburzeniami krążeniowymi. Posiadam liczne wybroczyny na rękach i nogach, które tworzą się nawet przy delikatnym dotyku. Zażywam sterydy (metypred 8ml), tabletki na ciśnienie, krzepliwość i uszczelnianie naczyń krwionośnych oraz wiele leków przeciwbólowych i uspokajających. Ostatni wynik badania CEA to 8,7 ng/ml. Czy budzi to wielkie zaniepokojenie?

Marta Mielniczuk

Marker CEA (antygen karcinoembrionalny) norma 0,4-4 mikrogramów/l.
Stosuje się go głównie w monitorowaniu leczenia raka jelita grubego. Podwyższony poziom CEA może występować zarówno w chorobach nowotworowych (rak jelita grubego, wątroby, piersi, trzustki, żołądka, płuca i innych) jak i stanach nienowotworowych (palenie tytoniu, zapalenie trzustki, choroby zapalne jelit, marskość wątroby, choroba wrzodowa i inne). Ważny jest zatem nie tylko wynik poziomu CEA, lecz również objawy kliniczne. Pozdrawiam.