OZT a spożywanie alkoholu przez 28-letnią osobę

Witam W kwietniu br. mialem OZT. Prawdzie mowiac nie naduzywalem az tak alkoholu lecz jadlem tlusto. W czerwcu mialem USG jamy brzusznej i wszystko jest OK. Czy nie dlugo bede mogl sobie pozwolic na jedno lub dwa piwka? Pozdrawiam

Witam,

Przebyty epizod OZT zwiększa ryzyko kolejnego. Alkohol należy do czynników drażniących ( i wywołujących ponad 70% OZT i nawrotów ). Nikt nie odpowie na pytanie "ile, kiedy i co można wypić", żeby nie rozwinęło się OZT - bo jest to czynnik zmienny.
Zależy od wagi, płci, indywidualnych predyspozycji do metabolizmu alkoholu, spożytych posiłków.
Z punktu widzenia zapobiegania nawrotom i poważnym komplikacjom- najlepiej zrezygnować z alkoholu.
Proszę również skonsultować się w tej sprawie z lekarzem gastroenterologiem.
Pozdrawiam