Rotarix i jego skuteczność

Dzień dobry! Moja córka tydzień temu w środę otrzymała pierwszą dawkę szczepionki przeciwko rotawirusom Rotarix. Po upływie dokładnie tygodnia od szczepienia Rotarixem miała kontakt z osobą chorą na grypę jelitową (niestety nie wiedziałam o tym, ponieważ objawy u tej osoby pojawiły się dopiero ze środy na czwartek w nocy). I tu pojawia się moje pytanie: Czy pierwsza dawka szczepionki daje już odporność mojej córce na wirusa po tygodniu od szczepienia? Jak duże jest prawdopodobieństwo, że moja córka zachoruje? Po jakim czasie Rotarix osiągnie pełną skuteczność? Ile dawek Rotarixu trzeba podać, aby uzyskać pełną ochronę przed zachorowaniem? Może Rotarix ma jakiś zamiennik który jest skuteczniejszy? Przede wszystkim jednak chcę się dowiedzieć czy jedna dawka Rotarixu daje ochronę? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Aleksander Ropielewski

Pierwsza dawka szczepionki nie daje pełnej ochrony przed zachorowaniem.