Szczepienie wcześniaka przeciwko rotawirusom

Jestem mamą wcześniaka. Pierwsze szczepienie zerobiłam miesiąc później, aniżeli winno być (jak u donoszonego dziecka) teraz będą kolejne. Córka obecnie ma 4 miesiąc. Słyszałam, że pneumokoki i rotawirusy są refundowane, aczkolwiek neonatolog odradziła pneumokoki... A co zatem z rotawirusami? Szczepić czy raczej również za późno???

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
pierwsza dawka szczepionki przeciwko rotawirusom powinna zostać podana do 12 tyg. życia u donoszonych dzieci. W przypadku wcześniaków decyzję podejmuje się indywidualnie, w zależności od stanu dziecka, stopnia wcześniactwa. Nie można jednoznacznie określić sztywnej granicy do której szczepione będą dzieci przedwcześnie.