Czy można przerwać szczepienie przeciwko pneumokokom?

Witam, czy można przerwać szczepienie przeciwko pnemokokom? Jakie są konsekwencje przerwania? Pierwsza dawka została podana po 6 tyg życia. Co będzie jeśli nie zaszczepiw dziecka za 8 tyg kolejna dawka? Czy mogę całkowicie zrezygnować z kolejnych dawek szczepionki?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Jeżeli nie ma wskazań medycznych do zaprzestania szczepienia, to nie należy przerywać szczepień. Poza zabezpieczeniem dziecka przed tak groźnymi chorobami jak polio, szczepienia stymulują rozwój układu odpornościowego, zabezpieczają przed groźnymi powikłaniami powszechnych zakażeń (jak w przypadku chociażby różyczki). Ponadto dzięki szczepieniu dzieci, które są do nich kwalifikowane wytwarza się tzw. odporność populacyjną - dzięki niej zabezpiecza się dzieci, które ze wskazań medycznych nie mogą być zaszczepione. W obecnym kalendarzu szczepień wprowadzono szczepienia przeciwko pneumokomkom aby zabezpieczyć dziecko przed tak poważnym powikłaniem jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych w trakcie infekcji Streptococcus pneumoniae. Zawsze może Pani skontaktować się ze swoim pediatrą aby uzyskać więcej informacji na temat szczepień.