Płyn w osierdziu tylnym

Czy 4 mm płynu w osierdziu tylnym to patologia. Miałam lat 68 . duszność wysiłkowa i skłonność do tachykardii. Teraz mam lat 70. badania echo nie powtarzałam

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam serdecznie.
4 mm płynu to niewielka ilość. Przyczyn płynu w osierdziu może być wiele, m.in. stan zapalny, po operacji, niewydolność nerek czy serca.
Przytoczone przez Panią objawy jak duszność wysiłkowa i tachykardia wskazują, że przyczyną była najprawdopodobniej niewydolność serca. Jeżeli zastosowano leczenie farmakologiczne, zwłaszcza moczopędne bardzo możliwe, że doszło do wchłonięcia płynu.
Domyślam się, że jest Pani pod opieką internisty/kardiologa. Jeśli nie występują u Pani objawy bólowe w klatce piersiowej czy duszność i lekarz nie zauważa innych niepokojących symptomów, wspomniana ilość płynu nie powinna niepokoić. Pozdrawiam