Podejrzenie MDS po zrobieniu biopsji szpiku kostnego

Witam, Po zrobieniu biopsji szpiku kostnego podejrzenie MDS, następnie kolejne badanie tym razem cytogenetyczne w celu postawienia diagnozy, okazało się że kariotyp jest prawidłowy 46,XX[20]. Moje pytanie brzmi: Jeżeli kariotyp jest prawidłowy to nigdy nie zachoruje na MDS? Czy kariotyp może się zmienić? Dziękuję

Kariotyp moze wskazac pewne ryzyko wystapienia niektorych chorob - czyli zaistnienie cech warunkowanych genetycznie.
Prawidlowy kariotyp wskazuje, ze w przypadku zesp.mielodysplastycznego ryzyko zachorowania jest podobne jak dla przecietnego obywatela.
Kariotyp nie zmienia sie w ciagu zycia.