Po co pobiera się szpik kostny do badania?

Od dwóch lat biorę żelazo. Na początku HGB wynosiło 8,1, teraz mam 7,2, RBC 3.91, teraz3.77, żelazo było 40, teraz mam 8. Cały czas biorę żelazo w tabletkach, mimo to moje badania są gorsze. Dlaczego się tak dzieje? W tej chwili chcą mi pobrać szpik kostny do badania. Po co wykonuje się takie badanie? Czy mogę mieć białaczkę?

Witam!

W opisanej sytuacji należy przede wszystkim ocenić wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, wykonując tzw. krzywą wchłaniania żelaza. W przypadku zaburzeń wchłaniania, należy podać preparat drogą pozajelitową. Jeśli wchłanianie jest prawidłowe, należy poszukiwać źródła utraty krwi (może być na tyle dyskretna, że niewidoczna "gołym okiem"). Powinno się oznaczyć pozostałe parametry gospodarki żelazowej, m.in. TIBC, ferrytynę, transferynę oraz wysycenie transferyny żelazem.
Jeżeli nadal nie udaje się ustalić przyczyny, można podejrzewać zaburzenia funkcji szpiku. Wykonanie biopsji pozwala ocenić, czy szpik pracuje prawidłowo.

Przedstawione wyniki morfologii krwi są niepełne, co nie pozwala wypowiedzieć się na temat prawdopodobieństwa istnienia białaczki.

Pozdrawiam