Podwyższony poziom ALT i AST a nadwaga u 15-letniego syna

Syn 15 lat, wyniki w normie, podwyższone tylko ALT 41,4 i AST 30,5. Syn ma nadwagę 97 kg, 175cm. Czy te wyniki są spowodowane nadwagą czy świadczą o czymś poważniejszym? Syn generalnie nie choruje, ma tylko problemy ze stanem zapalnym skóry

Dzień dobry,

Osoby otyłe, w tym dzieci mają często otłuszczoną wątrobę, co objawia się jej m.in bolesnością brzucha, wzdęciami. W badaniu krwi enzymy AlAT, AspAT są podwyższone, a badanie USG to potwierdza.

Przede wzystkim syn pod kontrolą dietetyka powinien zacząć się odchudzać, bo schorzenie wątroby będzie się pogarszało.