Podwyższony poziom ASO a konieczność wycięcia migdałków podniebiennych

Witam,mój syn (7 lat ) ma podwyższone ASO - 398, po 3 miesięcznej kuracji Ospenem spadło do 317.(2 lata temu miał 320, po 3-mies. kuracji spadło do 170). Badanie robiliśmy, ponieważ synka często w nocy bolą nóżki.Reumatolog nie widzi nic niepokojącego, echo serca jest prawidłowe. Laryngolog stwierdził, że należy wyciąć migdałki podniebienne. Czy jest to konieczne? Syn miał 1 raz anginę i 1 raz zapalenie gardła.Wymazy wykazują obecność gronkowca, paciorkowca nigdy nie było. Proszę o pomoc

Po pierwsze jaki to gronkowiec? Po drugie nie usuwamy migdałków do ósmego roku życia. Są jeszcze potrzebne. Wartości ASO nie są tragiczne, każda banalna infekcja podnosi te wartości. Nie trzeba usuwać migdałków. Bóle nóżek mogą być tak zwane wzrostowe w tym wieku. Spijcie spokojnie. Dobranoc.