Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 4 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Podwyższony poziom eozynofilów

Witam, Odebrałam wyniki morfologii krwi. Wyniki są prawidłowe z wyjątkiem eozynofilów, które wynoszą 0,64 tys/mikrolitr. (przy normie od 0,1 do 0,5 tys/mikrolitr) i 8,6% (przy normie od 1,0 do 5,0%). Jaka może być tego przyczyna? Czy ma to związek z tym, że 2,3 tygodnie temu wyleczyłam się z przeziębienia? Reszta morfologii jest w normie. Pozdrawiam.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Magdalena Mroczek
78 poziom zaufania

Eozynofilia najczęściej wywołana jest chorobami pasożytniczymi lub alergicznymi. Może też wystąpić po zastosowaniu niektórych leków (np. penicyliny).

0
Lek. Bianka Małczuk
64 poziom zaufania

Witam. Zwiększona liczba krwinek kwasochłonnych (eozynofilii) może występować w przebiegu różnych stanów: reakcji alergicznych, zakażeń, chorób układowych tkanki łącznej, nowotworów, czy też na skutek przyjmowania niektórych leków (w tym antybiotyków). W Pani przypadku poziom komórek kwasochłonnych nie jest znacznie podwyższony - może być związany z niedawno przebytą infekcją i/lub przyjmowanymi lekami. Jednak w celu weryfikacji otrzymanego wyniku zalecam wizytę u lekarza rodzinnego. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy