Podwyższony poziom testosteronu a starania o ciążę

Dobry wieczor, Moj poziom testosteronu jest troche wyzszy niz norma(2.7 nmol/L).moze to swiadczyc o braku zajscia w ciaze?Juz od dluzszego czasu staramy sie o dziecko. Z gory dziekuje za odpowiedz.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, podwyższone stężenie testosteronu może świadczyć o nadmiarze androgenów w organizmie, jednakże bez oceny klinicznej i panelu badań w kierunku androgenizacji ( wolny testosteron, SHBG, DHEA, DHEAS, androstendion) nie można postawić diagnozy. Proszę skonsultować się z ginekologiem endokrynologiem i powtórzyć badania wraz pełną oceną profilu hormonalnego. Pozdrawiam.