Co oznacza obniżony poziom testosteronu całkowitego?

Witam. Czy jeżeli poziom testosteronu całkowitego jest jak najbardziej w normie, a całkowity testosteron jest mocno obniżony (jest niższy niż minimum w wartościach referencyjnych) to czy taka sytuacja stanowi problem? Zalicza się to do terapii hormonalnej, jeżeli testosteron całkowity jest w normie? Dziękuję.

Dobry wieczór,

Zapewne w pytaniu chodziło Panu o testosteron wolny. Aby miał Pan jasną sytuację - proszę oznaczyć rano na czczo jeszcze raz (po przespanej nocy, będąc wypoczętym) - testosteron całkowity, LH, SHBG (na podstawie tych wyników należałoby oznaczyć FAI - wskaźnik wolnych androgenów). Z wynikami proszę udać się do endokrynologa. Jeśli jednak testosteron całkowity będzie w normie, mało prawdopodobne, że otrzyma Pan substytucję hormonalną. Niewykluczone, że niski wolny testosteron wynika z niewłaściwego stężenia białka wiążącego hormony płciowe - SHBG - wówczas należy znaleźć przyczynę i ją rozwiązać.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych