Co oznacza poziom testosteronu 26 pmop/l?

Witam. Poziom testosteronu wolnego wynosi 26 pmol/l. Normy referencyjne to MINIMUM 30,15. Czy w takiej sytuacji, jeżeli zapiszę się do endokrynologa, będzie zmuszony mi pomóc? Jeżeli tak, to na jaką pomoc mogę liczyć? Terapia hormonalna? Jestem mężczyzną i mam 21 lat.

Dzień dobry,

Przed wizytą u endokrynologa, warto , aby oznaczył Pan dodatkowo stężenie LH we krwi, pozwoli ono zróżnicować przyczynę niskiego poziomu testosteronu i dobranie odpowiednio ukierunkowanej dalszej diagnostyki oraz leczenia, Jest Pan młodym mężczyznom, a więc stężenie testosteronu powinien Pan mieć przynajmniej w połowie zakresu wartości referencyjnych. Z pewnością endokrynolog po zbadaniu Pana i zebraniu wywiadu zaleci dalsza diagnostykę oraz zaleci odpowiednie leczenie w zależności od przyczyny hipogonadzymu,

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych