Pomiar poziomu glukozy po posiłku

mierzyłam teraz glukometrem cukier i wyszło mi 144 a ok 1.5 godz temu jadłam czy to już jest cukrzyca? wogóle mam 30 lat czy mam sie czegi obawiac? Jaku prawidlowy cukier powinnam miec w tym wieku

Jeżeli ma Pani obawy co do występowania cukrzycy należy wykonać w tym celu specjalne badanie - tzw. test obciążenia glukozą. Wskazaniem jest nieprawidłowa (czyli powyżej 5.5 mmol/dl) glukoza na czczo. Test obciążenia glukozą to jedyna podstawa do diagnozy cukrzycy, gdyż poziom glukozy mierzony po posiłku zależy od wielu czynników. Badanie takie można wykonać na własną prośbę w punktach diagnostycznych lub poprosić lekarza o wystawienie skierowania.