Powiększenie tarczycy a wyniki badań diagnostycznych

Witam, będąc na wizycie u lekarza rodzinnego pani doktor stwierdziła, że mam powiększoną tarczycę. Zleciła mi badania, wyniki są w normie, t.j.: TSH - 1,43 uIU/ml, FT3 - 5,39 pmol/l, FT4 - 8,36 pmol/l, anty TPO - 0,4 IU/ml. Wizytę u endokrynologa mam dopiero za miesiąc. Czy powinnam wykonać jeszcze jakieś badanie? Co może być przyczyną powiększonej tarczycy przy prawidłowych wynikach badań?

Dzień dobry,

Aby na 100% potwierdzić, czy tarczyca jest powiększona należy wykonać usg tarczycy. Wielokrotnie miałem pacjentki, którym lekarze rodzinni mówili, że mają powiększone tarczyce (rzeczywiście gruczoł był u nich położony powierzchownie lub miały większą ilość tkanki tłuszczowej na szyi - co mogło wyglądać jak powiększona tarczyca). Jednak w wykonanym usg wymiary tarczycy były prawidłowe. Proszę na spokojnie zaczekać na wizytę lub wcześniej wykonać sobie u endokrynologa usg tarczycy, które potwierdzi lub wykluczy wole tarczycy. Norma wielkości tarczycy u kobiety to tarczyca o objętości do 20 ml.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz