Powiększona źrenica oka u niemowlęcia

Mój syn (niemowlę) ma powiększoną jedną zrenice oka czy to może być dziedziczne ? Mój partner ma też powiększoną zrenicę,zastanawiam się czy dziecko może mieć to po nim.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Istnieje taka możliwość, przy założeniu, że partner ma nierówne źrenice od urodzenia.
Wskazana jest jednak konsultacja okulistyczna, mająca na celu wykluczenie innych niż wrodzona przyczyn anizokorii.

Anizokoria (asymetria średnicy źrenic) może być poważnym objawem okulistycznym i neurologicznym.

Należy zgłosić się do lekarza neurologa oraz okulisty, aby przeprowadzono szczegółową diagnostykę.

Witam.
Zdarzają się takie przypadki , gdzie różnica w wielkości źrenicy jest dziedziczona przez dzieci , lecz proponuję udać się z tym do lekarza okulisty.
Pozdrawiam

Oczywiście taka sytuacja jak opisana może nie mieć jakiegokolwiek podłoża chorobowego .Zwłaszcza przy obecności u ojca dziecka podobnego wariantu anatomicznego.

Rozumiem ,że dziecko nie demonstruje żadnych niepokojących objawów i źrenica reaguje na światło.
Warto obejrzeć poprzednie fotografie dziecka ,aby nie przeoczyć ,że jest to sytuacja obecna od urodzenia.
Jeśli jednak będzie Pani odczuwała niepokój to proszę udac się do okulisty
Pozdrawiam