Powracająca czerwona plamka na podniebieniu a leukoplakia lub grzybica

Dzień dobry, moj problem wyglada następująco. Od kilku miesięcy mam na podniebieniu czerwona plamkę. Od czasu do czasu pokrywa sie ona nalotem, który mozna usunąć patyczkiem, przy czym czasem pozostaje delikatnie krwawiące miejsce. Mimo stosowania leków na grzybice, po jakimś czasie ta plamka powraca. Oprócz dyskomfortu nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Czy powinnam sie martwić? Czy moze to byc leukoplakia? Jaka jest roznica pomiędzy grzybica a leukoplakia?

Aleksander Ropielewski

Leukoplakia moze przypominać grzybicę, natomiast nie ma czerwonego zabarwienia. Różnica polega na umiejscowieniu (leukoplakia umiejscawia sie w miejscach mechanicznego drażnienie) oraz objawach (leukoplakia jest bezobjawowa) i odpowiedzi na leczenie. Sugeruję kontakt z laryngologiem, poniewaz bez oceny zmiany na podniebieniu trudno jest mi powiedzieć coś więcej.