Powrót do zdrowia po operacji zmniejszenia prostaty

Co oczekiwać albo jak wygląda dochodzenie do zdrowia po operacji zmniejszenia prostaty. Mój były mąż - 65 lat, miał 5 dni temu operacją (drugą, bo pierwszą miał 30 lat temu). Wypisali go do domu na drugi dzień po operacji i jeszcze ma krew w moczu oraz swędzenie, pieczenie lekkie przy oddawaniu moczu i znowu trochę spuchnięte jądra (już się zmniejszyły, a teraz znowu trochę większe wg niego). No i jak to mówi "moczy się", już dziś podobno 3 razy nie czuł tego. Przed operacją miał włożony cewnik przez 3 miesiące, teraz jest bez cewnika. (Miał infekcję co przyspieszyło operację.) Jak długo i jak to wygląda powrót do "zdrowia" i co oczekiwać? Żeby było bardziej skomplikowane to jest Włochem, a operację miał w Anglii, gdzie nie informuje się pacjentów co i jak. Oprócz tego, że powiedzieli mu, że wszystko w porządku, osunęli złą cześć, a reszta jest w porządku. Choruje od lat na cukrzycę typ II i ma rozrzedzaną krew, jest pod stałą kontrolą kliniki przyszpitalnej. Jest otyły i nie pali od paru lat, ale czasami jak to Włoch pije wino - trochę. Martwi się, czy wszystko jest tak jak musi być. Uprzejmie proszę o informację albo gdzie jej szukać.

Lek. Marta Hat

Witam! Operacja usunięcia gruczolaka prostaty może być przeprowadzona na wiele sposobów. Prawdopodobnie były mąż był operowany metodą laparoskopową. Możliwe efekty uboczne po zabiegu są podobne dla wszystkich technik i są to: -> Ejakulacja wsteczna - czyli cofanie się spermy do pęcherza moczowego związane z zaburzoną funkcją zwieracza wewnętrznego cewki moczowej - w praktyce wiąże się ona z upośledzona zdolnością do wytrysku, czyli zaburzoną płodnością. -> Rzadko (kilka % pacjentów) występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu (np. przy kaszlu, śmiechu, wzmożonym napięciu mięśni tłoczni brzusznej). -> Zaburzenia wzwodu (u około 10% pacjentów). Ich występowanie może być przejściowe lub stałe - w zależności od problemów z potencją przed zabiegiem oraz wieku pacjenta. Należy pamiętać, że usunięcie gruczolaka prostaty, nie oznacza usunięcia całej prostaty. W praktyce oznacza to, że należy pozostawać w kontroli urologicznej, ponieważ nadal występuje wystąpienia raka prostaty. Wymienione przez panią krwawienie z cewki moczowej oraz świąd powinny ustąpić z czasem. W razie wystąpienia niepokojących objawów należy udać się na badanie kontrolne do lekarza. Pozdrawiam serdecznie!