Poziom anty-TPO a odpowiednie działania

Witam. Otrzymałam wyniki badań i mam podwyższony wynik anty-TPO(ICD-9:O09) wynik 107,50. Proszę o odpowiedź z jaką chorobą to się wiąże i jak powinnam postąpić z jakim lekarzem się skontaktować . Dziękuję za odpowiedź .Pozdrawiam

Witam Panią,

Podwyższony poziom antyTPO świadczy o obecności autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Przeciwciałą te są najbardziej specyficzne dla choroby Hashimoto, choć nie tylko. Proszę przesiewowo oznaczyć stężenie TSH rano na czczo we krwi, a jeśli będzie nieprawidłowe udać się do endokrynologa. Z uwagi na podwższone miano przeciwciał wymaga Pani okresowego monitorowania funkcji tarczycy. Warto również wykonać ug tarczycy i ocenić jej echogeniczność.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n.med. Marek Derkacz