Poziom insuliny i glukozy do analizy

Pytanie o poziom glukozy , insuliny Moje wyniki to glu na czczo 80,0 mg/dL , glu po 1h 83,0 mg/dL , glu po 2h 59,0mg/dL Insulina 3,7 uU/mL , ins po 1h 22,4uU/mL , ins po 2h 22uU/mL zapisano mi metformax 850 3x1 , czuję się potwornie. Czy dobrano mi dobrą dawkę? Mam 54kg i mam 21 lat - kobieta

Witam Panią,

Warto zredukować dawkę do 3x 500 mg, ew. można wprowadzic metforminę o przedłużonym działaniu raz dziennie - np. 750 lub 1000 mg wieczorem. Wówczas Pani samopoczucie powinno ulec poprawie. Najlepiej jednak skontaktować się z diabetologiem i opisać mu trapiące Panią po leku dolegliwości. Terapię metforminą bezpieczniej zaczynać od mniejszej dawki, wtedy tolerancja leczenia jest lepsza. Dawkę leku oczywiście w razie potrzeby z czasem można stopniowo zwiększać.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz