Prawidłowy wynik TSH a konieczność wykonania badania FT3 i FT4

Witam, miałem wykonywane badanie krwi na nadczynnosc tarczycy samo TSH , i wyszło mi ze nie mam tarczycy, ale moje objawy na to wskazuje ze mam.I wlasciwie ja mam takie pytanie czy koniczne jest wykonanie jeszcze fT3 i fT4 aby byc pewnym na 100 %?? Jesli tak to gdzie mam to badanie wykonac u swojego lekarza rodzinnego u ktorego robiłem TSH czy wziac skierowanie do specjalisty( jakiego)??

Lek. Marta Gryszkiewicz

Prawidłowe TSH oznacza brak nadczynności/niedoczynności tarczycy a nie brak tarczycy! Z reguły przy prawidłowym poziomie w/w nie oznacza się fT3 i fT4, chyba że występują u pacjentka kliniczne przesłanki do innego postępowania. Zaburzenia hormonalne diagnozowane są przez lekarza specjalistę endokrynologa, do którego skierowanie można uzyskać od lekarza rodzinnego.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Szanowny Panie - w Pana przypadku konieczne jest co najmniej wykonanie badania fT4 dobrze równiez ft3. Skierowanie otrzyma Pan od lekarza rodzinnego. W chwili obecnej, jedynie badanie TSH nie wyklucza ch. tarczycy.
W razie jakichkolwiek watpliwości znajdzie Pani moje dane kontaktowe na portalu "znanylekarz.pl".
Pozdrawiam, Dr n.med. Wojciech Kawiorski, Specjalista chirurg