Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problem z potencją po uzależnieniu od masturbacji

Witam! Niedawno pisałem do Państwa w tym serwisie i dostałem odpowiedź na pytanie. Staram się w dalszym ciągu ustalić przyczyny mojej impotencji, dlatego byłem na badaniach u urologa z wynikami. Urolog stwierdził, że żadnych zaburzeń fizycznych nie ma i wszystko leży w mojej głowie. Przepisał mi jednak na wszelki wypadek Cialis, bo od pewnego czasu jestem z partnerką, która mnie oczarowała swoją osobą. Oczarowała pomimo tego, że uważałem iż może być to awykonalne z uwagi na moją wyjątkową wybredność co do wyglądu i charakteru :) Ponieważ większość dziewczyn, kobiet odrzucało mnie swoim charakterem na starcie, to nie wiązałem się, byle się popieścić. Jestem typem raczej samotnika, więc to mi nie przeszkadzało. Jednak popęd swój musiałem zaspokajać i tak wciągnąłem się w pornografię. Ile to już trwa lat to ciężko zliczyć. Teraz mam 25, a przygoda z pornografią już w wieku 16-17 lat miała miejsce. Raczej nie masturbowałem się po kilka razy dziennie z uwagi na fakt, że po takiej masturbacji człowiek był wycieńczony i nie miał na nic siły, ale odkryłem żeby masturbować się bez wytrysku albo masturbować się tak długo, aby jak najwięcej oglądnąć filmów przy tym i na końcu po długiej masturbacji dopiero sobie ulżyć. Zwykle po takich sesjach bolały mnie jądra i odcinek lędźwiowy kręgosłupa, więc podejrzewałem, że mogłem przez to sobie coś uszkodzić i to jest przyczyną mojej impotencji. Ból był do zniesienia, a ja nie byłem wycieńczony wielokrotnymi wytryskami i zaspokojony wizualnie, więc od kilku lat, może 3 tak się masturbowałem. Jeżeli rozważamy uzależnienie od pornografii jako przyczynę chyba najbardziej prawdopodobną, opierając się o wypowiedź K87 w linku http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyjsc-z-uzaleznienia-od-pornografii . Objawy są w sumie te same. Mniejsza ochota na seks, podczas namiętnych pocałunków z kobietą w ogóle mi nie staje, poranne erekcje raz są, raz ich nie ma, a jak są to jakieś osłabione, chyba że trochę ręką pomogę sobie. Jak oglądam film co mnie jakoś kręci, choć już nie tak jak kiedyś i się masturbuję to ciężko mi osiągnąć stan gdy krew wypełni całą żołądź, a gdy przestanę się masturbować to krew szybko odpływa. Zatem rozważając uzależnienie od pornografii jako przyczynę mojej impotencji to: Czy jak zaprzestanę wszelkiej aktywności rozumianej jako oglądanie filmów porno i masturbację, to czy powrócę do dawnej sprawności seksualnej? Czy zmiany które zaszły w moim mózgu przez to są odwracalne? Czy mówiąc nie wszelkiej pornografii jestem w stanie sam z tego wyjść mając silną wolę i to po prostu odstawiając, czy niezbędne jest skorzystanie z terapii pod okiem specjalisty? (Osobiście nie palę papierosów, alkohol odstawić dla mnie nie problem i raczej jestem w stanie powiedzieć nie w takich sprawach pomimo potrzeb, jeśli ma to wpływ na moje zdrowie. Do tej pory nie miałem tej świadomości, aż pojawił się problem, więc do tego doszło). Czy gdy zażyję Cialis przed stosunkiem z partnerką, to czy będę w stanie się podniecić odpowiednio? Teraz nie jestem w stanie podczas namiętnych pieszczot, które kiedyś doprowadziłyby mnie do szału, a teraz ":

MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Kompleksy w łóżku

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie Panie Łukaszu! Bardzo się cieszę, że zaufał Pan naszemu serwisowi i ponownie postanowił Pan do nas napisać. Słusznie, że udał się Pan do lekarza urologa w celu zdiagnozowania potencjalnych przyczyn impotencji. Jeżeli wyniki badań nie potwierdzają żadnych przyczyn natury somatycznej (fizycznej), najprawdopodobniej zaburzenia erekcji członka mają u Pana podłoże psychogenne, co zasugerował urolog podczas wizyty. Lek Cialis, jaki został Panu przepisany przez lekarza, jest dostępny wyłącznie na receptę. Stosuje się go w leczeniu zaburzeń erekcji, czyli niezdolności do uzyskania i/lub utrzymania wzwodu prącia w stopniu wystarczającym dla odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Warunkiem skuteczności leku jest jednak stymulacja seksualna. Psychogenne przyczyny impotencji są bardzo powszechne wśród młodych mężczyzn, szczególnie w związku z nową partnerką. Pan również jest w związku z kobietą, która Pana oczarowała i zapewne Pan również chciałby jej zaimponować i pokazać się z jak najlepszej strony. Bez wątpienia zależy Panu na tym, by sfera seksualna była satysfakcjonująca dla Was obojga. Drogą wirtualną nikt nie odgadnie, co leży u podstaw Pana problemów z erekcją. Przyczyn może być wiele, np. lęk przed posiadaniem dziecka, zadaniowe podejście do seksu, rygorystyczne wychowanie, rygoryzm religijny, napięcia między partnerami, uwarunkowania masturbacyjne albo uzależnienie od pornografii, co sam Pan zasugerował. W wyniku długotrwałej i intensywnej masturbacji uodpornił się Pan na doznania i z czasem potrzebował coraz silniejszych bodźców (dotykowych, wizualnych). Z czasem pojawiło się przyzwyczajenie – być może nastąpiła habituacja, czyli zanikanie reakcji (w Pana przypadku seksualnej) na powtarzający się bodziec (oglądanie pornografii). Trudno się Panu podniecić podczas namiętnych pocałunków czy pieszczot z kobietą, gdyż był Pan przyzwyczajony do silniejszej i bezpośredniej stymulacji członka podczas masturbacji. Ponadto pojawiły się inne skutki uzależnienia od pornografii i masturbacji, a mianowicie mniejsza ochota na seks, słabsze poranne erekcje, mniejsze zadowolenie z pożycia seksualnego. Niżej odpowiadam kolejno na zadane przez Pana w liście pytania: 1. Jeżeli Pana problemy ze wzwodem nie mają żadnych podstaw organicznych, to długotrwała abstynencja seksualna powinna pomóc Panu w powrocie do sprawności seksualnej. Musiałby jednak Pan zrezygnować na dłuższy czas z różnych „substytutów seksu” – oglądania pornografii czy masturbacji. 2. Masturbacja nie wywołuje nieodwracalnych zmian w mózgu. Może być Pan spokojny. Rozumiem, że zasugerował się Pan tym, co przeczytał na stronie abcImpotencja w komentarzu jednego z użytkowników. Owszem, kompulsywna masturbacja czy każda inna aktywność seksualna prowadzi do wydzielania dopaminy, ale nie jest to żadna anomalia czy nieprawidłowość. Dopamina odpowiada między innymi za dobry nastrój, dlatego podczas seksu, kiedy człowiek odczuwa przyjemność, neurony ośrodkowego układu nerwowego uwalniają więcej tego neuroprzekaźnika. 3. Nie wiem, czy w ogóle można u Pana zdiagnozować uzależnienie od pornografii – przez Internet tego nie stwierdzę. Jeżeli jednak stracił Pan kontrolę nad tym, jak długo i jak często korzysta Pan z pornografii/masturbacji, to terapia może okazać się konieczna. Silna wola nie ma tutaj nic do rzeczy. Rozumiem, że potrafi Pan zrezygnować z alkoholu czy papierosów, ale Pana problem nie dotyczy tych używek. Nie jest Pan od niech uzależniony, nie cierpi Pan na nikotynizm czy alkoholizm, akurat od tych substancji się Pan nie uzależnił. Pana nałóg dotyczy sfery seksualnej i w tej materii Pana silna wola może zawieść. 4. Cialis jest skutecznym lekiem i wielu mężczyznom pomaga. Warunkiem skuteczności leku jest jednak nie tylko jego zażycie przed stosunkiem z partnerką, ale także stymulacja seksualna. Myślę, że jak najbardziej będzie Pan w stanie prowadzić satysfakcjonujące życie seksualne bez żadnych „wspomagaczy”. Radziłabym jednak udać się Panu do seksuologa bądź terapeuty, który byłby w stanie pomóc Panu w problemach seksualnych. W przypadku impotencji na tle psychicznym stosuje się psychoterapię, metody treningowe ze współudziałem partnerki, techniki relaksacyjne, a czasami także hipnozę, o którą Pan pytał. Odsyłam Pana również do artykułów zamieszczonych w naszym serwisie: http://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-erekcji http://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-pornografii http://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-masturbacji http://portal.abczdrowie.pl/uzaleznienie-od-seksu http://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-seksoholizm http://portal.abczdrowie.pl/wplyw-masturbacji-na-potencje Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy