Prośba o komentarz do wyników morfologii krwi u 43-latka

Witam Prosiłbym o komentarz do moich wyników morfologii krwi. Wykazały one M.in. obniżone MPV wynik 6,9 jedn. fL morma 8-11,5 Inny parametr odbiegający od normy to PDW% 18,5 przy normie 10-15 Po za tym w mniejszym stopniu poniżej normy jest MCHC i wynosi 32,6 g/dL (33-37 jest norma) oraz GR% = 70,8 (45-70). Inne wyniki mieszczą sie w zakrsach norm. Na wyniku mam dopisek długopisem OB -5. Po za tym Cholesterol całk. = 208, HDL 74, LDL 120, trójglicerydy 70 Dziękuje, Radek

 Karol KoĹakowski

Wszystko wygląda ok za wyjątkiem cholesterolu, zwłaszcza frakcji LDL. Musi Pan popracować nad zmianą diety, rozpocząć regularną aktywność fizyczną. Za bezpiecznie wartości stężenia cholesterolu całkowitego przyjmuje się 200, a LDL 100

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Niestety podał Pan tylko wybiórcze wyniki morfologii, co uniemożliwia odpowiedź na pytanie. Tak naprawdę nie powinno się bowiem np. interpretować poziomu MPV, PDW nie znając ilości płytek. Poziom MCH, MCHC jest natomiast ściśle związany z poziomem HGB, RBC, MCV. Sugeruję zatem konsultację z lekarzem, który zlecił wykonanie badania. OB jest prawidłowe. Poziom cholesterolu całkowitego jest nieco podwyższony - warto pomyśleć o modyfikacji sposobu żywienia.