Analiza wyniku tomografii komputerowej klatki piersiowej

Proszę o inter. wyników TK klatki piersiowej. Pierwsze robiłam 3 miesiące temu prywatnie TK jamy brzusznej, ponieważ chciałam skontrolować naczyniaki na wątrobie, które mam od kilku lat. Wynik pierwszego badania tomografii komputerowej - wątroba niepowiększona o cechach stłuszczenia. W seg. 3 wątroby uwidoczniła się zmiana śr. 20 mm o charakterystyce wzmocnienia naczyniak. Dodatkowo w górnej części segm. 8 w fazie żylnej uwidocznił się obszar o nieznacznej obniżonej densyjnosci śr. 12 mm niewidoczny w innych fazach badania - zmiany bliznowate? Zaburzenia perfuzji? Drogi żółciowe i trzustka bez zmian. Przewód wirsunga nieposzerzony. Dwie dodatkowe śledziony śr. 7 mm przy trzewnej powierzchni śledziony oraz śr. 13 mm przy przedniej krawędzi narządu. Śledziona oraz nadnercza prawidłowe. Nerki położone typowo, wielkości prawidłowej, ulegają jednoczasowemu wzmocnieniu kontrastowemu, wapnionych złogów w nerkach brak. Układy kielichowo-miedniczk. obustronnie nieposzerzone. Obustronnie w nerkach torbiele miąższowe śr. 26mm po st. prawej i do 16 mm po str. lewej. Węzły chłonne trzewne oraz zaotrzewniowe niepowiększone. Aorta brzuszne nieposzerzona. Objęte badanie struktury kostne bez zmian ogniskowych. W obrębie przedniej zatoki przeponowo-sercowej po str. prawej uwidocznił się dobrze odgraniczony guzek lity śr. 14 mm mogący odp. hamartoma - znalezisko przypadkowe - wskazane porównanie, że zdj. RTG. Poza tym drobne guzki śr. 5-6mm na pow. prawej kopuły przepony oraz guzek podopłucnowy śr. 5mm w seg. 8 płuca lewego. Tyle opis z I TK - w między czasie badania dobre z krwi i moczu oraz markery.

Trzy miesiące nerw i na zlecenie pulmonologa następne badanie TK klatki piersiowej. W miedzyczasie kaszel i na krztusiec z wynikiem 50,0 U/ml - oczywiście seria antybiotyków. Drugi wynik badania TK klatki piersiowej po miesiącach: "Miąższ płucny bez zagęszczeń prawidłowo powietrzny. W prawej zatoce przeponowo-sercowej widoczny dobrze odgraniczony gładkościenny guzek ok. 14mm dochodzący do tłuszczu nasierdziowego bez cech jego naciekania. W porównaniu do bad. z dnia 01.02.2012 bez progresji - obraz stabilny. Zmiana najpewniej odp. hamartoma. W seg. 4 przywnekowo oraz nadprzeponowo po stronie prawej w seg. 9 drobne guzki śr. do 4 mm. Po stronie lewej guzki w seg. 8 śred. 5 mm oraz drobne podopłucnowe wraz z odcinkowym pogrubieniem opłucnej w seg. 6. Nie stwierdzam płynu w obu jamach opłucnowych. Drzewo oskrzelowe prawidłowo drożne. Struktury sródpiersia, duże naczynia klp. prawidłowe. Nie stwierdza sie powiększenia węzłów chłonnych wnęk płucnych. Węzły chłonne przytchawicze dolne prawe pojedyncze dred. do 10 mm okołoaortalne śred.do 14 mm. Objęte badaniem struktury kostne zmian ogniskowych nie wykazują. Esowate skrzywienie kręgosłupa. Lekarz radiolog powiedzial, że nie jest źle, a ja się boję i nie wiem co dalej. Lekarz pulmonolog do połowy maja na urlopie. Co robić?

W chwili obecnej na pewno trzeba w tej sprawie skonsultować się ponownie z pulmonologiem. Zmiany w płucach z największą o średnicy 14 mm po stronie prawej (z dużym prawdopodobieństwem to hamartoma, czyli guz o charakterze nienowotworowym, będący zaburzeniem rozwojowym) nie budzą podejrzenia występowania procesu nowotworowego. Drobne zmiany guzkowe w obu płucach zapewne mają podłoże pozapalne lub także są zmianami typu zaburzenia rozwojowego miąższu płuc. Zmiany są bardzo drobne, poniżej 1 cm średnicy, więc praktycznie niediagnostyczne zabiegowo, wymagają tylko obserwacji czyli ewentualnego okresowego TK klatki piersiowej. Ostateczną decyzję w sprawie dalszego postępowania musi podjąć prowadzący pulmonolog. Można z nim w trybie planowym skonsultować się czyli po jego powrocie z urlopu. Lek. med. Tomasz Stawski