Proszę o interpretację badania RTG i MR kręgosłupa

Mam 48 lat. Około 5-6 lat temu zacząłem odczuwać bóle kręgosłupa (tzw. korzonki). Co jakiś czas (1-2 razy na rok) przyjmowałem zastrzyki, po których ból ustępował... Od ok. 1-2 lat ból się nasila, kręgosłup jest coraz sztywniejszy, muszę usiąść, aby włożyć na nogi skarpetki, czy buty, przy chodzeniu odczuwam bóle bioder. Zrobiłem badania RTG kręgosłupa, a następnie rezonans magnetyczny. Oto wyniki badań. Wynik RTG: SPŁYCENIE FIZJOLOGICZNEJ LORDOZY W ODCINKU LĘDŹWIOWYM KRĘGOSŁUPA. ZWĘŻENIE TARCZY M-KRĘGOWEJ L5/S1 ZE SKLEROTYZACJĄ TARCZY KOSTNEJ PODCHRZĘSTNEJ, PRZYLEGAJĄCYCH POWIERZCHNI TRZONU ORAZ ZAOSTRZENIA KRAWĘDZI PRZEDNICH I TYLNICH ww. TRZONÓW. ZWAPNIENIE PRZYŚCIENNE W AORCIE BRZUSZNEJ. Wynik MR: Badanie MR w sekwencji FSE, obrazy T1-, T2- zależne, w płaszczyźnie strzałkowej i poprzecznej, wykazało: - spłycenie lordozy lędźwiowej; - zmiany zwyrodnieniowe w postaci dehydratacji krążków międzykręgowych L4-L5, L5-S1 i obniżenia wysokości krążka L5-S1; - tylna wypuklina krążka międzykomórkowego L5 -S1 z modelacją worka oponowego i zwężeniem otworów międzykręgowych oraz mniejsza L4 -L5; na poziomie L5- S1 lateralizacja lewostronna; - nadłamanie blaszek Granicznych trzonów kręgów L5, S1 z odczynem w tkance kostnej podchrzęstnej; - ogniska zwyrodnienia tłuszczowego w trzonach kręgowych odc. L kręgosłupa; - osteofitoza krawędziowa na przednich powierzchniach trzonów kręgowych w odc. L kręgosłupa. Proszę o udzielenie odpowiedzi: Czy czeka mnie operacja? (Wizyta u lekarza za 3 tygodnie). Pozdrawiam - Andrzej
48 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Opisy wykonanych badań dotyczą nasilonych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa - zarówno pod postacią zniesienia naturalnych krzywizn kręgosłupa, wyrośli kostnych, czy usztywnienia niektórych elementów kręgów. Ponadto opisano ucisk na rdzeń kręgowy w kilku miejscach, mogący powodować silne dolegliwości bólowe, a ponadto istniejący odczyn zapalny w tkance podchrzęstnej.

Decyzja o konieczności operacji może zapaść jedynie po zebraniu przez lekarza dokładnego wywiadu, przeprowadzeniu badania fizykalnego oraz ocenie zdjęć - na podstawie samych opisów nie można podjąć odpowiedzialnie takiej decyzji.

Pozdrawiam