Proszę o interpretację wyniku badań USG

Mam 41 lat. Jeszcze w czasie ciąży wyczułam guzek piersi. Lekarz ginekolog po zrobieniu USG stwierdził, iż są to zmiany mastopatyczne. Od 4 miesięcy karmię dziecko piersią. Guzek w lewej piersi dalej wyczuwam, poza tym odczuwam ból tej piersi. Po kolejnym zrobieniu USG, tym razem w Centrum Onkologii, otrzymałam opis badania. Piersi gruczołowe laktacyjne. W PP na godz. 12 przyotoczkowo hypoechogeniczna zmiana wlk. 7 mm - gęsta torbiel, podobna zmiana na godz. 10 tej piersi wlk. 5 mm. Zmian o charakterze tu nie znaleziono. W lewym dole pachowym kilka węzłów chłonnych wielkości do 13x5 mm-odczynowe. Prawy dół pachowy wolny. Są opisane węzły pachowe lewe, nie ma nic o piersi lewej - lekarz stwierdził, że nie widzi guzka i zmian. Bardzo się martwię, proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Witam serdecznie,

Myślę, że nie ma Pani powodów do niepokoju. Karmi Pani piersią, a więc piersi mogą w dotyku nie być jednolite, a także w związku z wysokim poziomem prolaktyny może Pani czasami odczuwać dolegliwości bólowe.

Proszę pamiętać o regularnym przystawianiu dziecka do piersi, tak aby nie dochodziło do tworzenia zastojów. Choć zastoje i zapalenia piersi są najczęstsze w pierwszym miesiącu karmienia, mogą także zdarzać się w okresie późniejszym.

Po zakończeniu karmienia warto odczekać do 6 miesięcy i wtedy ponownie wykonać kontrolne USG piersi.

Pozdrawiam serdecznie