Proszę o wyjaśnienie opisu RM odcinka piersiowego kręgosłupa

Kyfoza piersiowa zachowana. Rdzeń kręgowy w odcinku piersiowym prawidłowej szerokości i jednorodnym sygnale RM. Rezerwa płynowa okołordzeniowa zachowana. Na poziomie Th7-Th8 niewielka lewoboczna pjm z cechami modelowania worka oponowego. Na wysokości Th8-Th9 zmiana o tym samym charakterze i większym nasileniu, z cechami zaznaczonego ucisku worka oponowego. Lewoboczna część łuku kręgu Th9, wyrostek stawowy górny lewy oraz wyrostek poprzeczny lewy tego kręgu oraz tylna, górno-lewoboczna część trzonu kręgu Th9 i nieznacznie tylna, dolno-lewoboczna część trzonu kręgu Th8 o zmienionym sygnale RM. Łuk i wyrostek stawowy pogrubiałe o nierównych gładkich zarysach zewnętrznych. Obraz RM do różnicowania pomiędzy zmianami pozapalnymi, zapalnymi, nie można jednoznacznie wykluczyć procesu rozrostowego. Na poziomie Th9-Th10 wypuklina krążka do obu boków, z cechami modelowania worka oponowego. Kanały międzykręgowe na opisywanych poziomach niezwężone, Poza kręgami Th8, Th9 sygnał trzonów kręgów piersiowych niezmieniony.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Nie jest możliwe jednoznaczne zinterpretowanie przedstawionego powyżej wyniku badania rezonansu magnetycznego odcinka piersiowego kręgosłupa. Przede wszystkim zwraca uwagę zmiana o nieokreślonym do końca charakterze, na poziomie ósmego i dziewiątego kręgu piersiowego. Może mieć ona np. charakter zapalny lub nowotworowy. Aby lepiej zinterpretować wynik badania należy zebrać dokładny wywiad oraz zbadać chorego. Kluczową rolę odgrywają występujące objawy. Możliwe jest również, że konieczna będzie dalsza diagnostyka, obejmująca np. pobranie i zbadanie płynu mózgowo-rdzeniowego albo wykonanie badania rezonansu magnetycznego z podaniem dożylnie kontrastu (z dostarczonego opisu nie wynika, aby w tym badaniu podawano kontrast). Poza tym, w badaniu widoczne są także średniego stopnia wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe, które są w tym przypadku sprawą drugorzędną.