Co oznacza opis MR kręgosłupa u 39-latki?

Codzienne bóle kręgosłupa od wielu lat wiek 38lat. Bardzo proszę o wstępną ocenę. MR szyjnego odc. kręgosłupa bez kontrastu: Zmniejszona fizjologiczna lordoza szyjna. Umiarkowane obniżenie intensywności sygnału w czasie T2 krążków międzykręgowych [k/m] C5-6 jako wyraz jego odwodnienia. Obniżenie wysokości k/m C4-5 i C5-6. Drobna wypuklina centralna k/n C4-5 i zaostrzenia krawędzi przylegających trzonów modelują dyskretnie worek oponowy. Mała wypuklina paracentralna -lewoboczna k/m C5-6 z małymi nawarstwieniami kostymi na krawędziach przylegających trzonów modeluje worek oponowy. Zaostrzenia tylnych-prawych krawędzi trzonów na poziomie C6-7 modelują nieznacznie worek oponowy. Złącze czaszkowo szyjne bez nieprawidłowości. Kanał kręgowy niezwężony, bez zmian ogniskowych. Wysokość trzonów kręgów zachowana. MR piersiowego odc. kręgosłupa bez kontrastu: Pogłębiona fizjologiczna kyfoza piersiowa. Niewielkie prawoboczne uwypuklenie kręgosłupa w pozycji badania. Obniżenie wysokości i intensywności sygnału w czasie T2 krążka międzykręgowego [k/m] Th8-9 jako wyraz jego odwodnienia. Nie uwidoczniono cech przepuklin ani wypuklin k/m piersiowego odc. kręgosłupa. Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych. Kanał kręgowy niezwężony, bez zmian ogniskowych. Wysokość trzonów kręgów zachowana. Na granicy pola badania mała torbiel prawej nerki-dokładna ocena możliwa w USG. MR lędżwiowego odcinka kręgosłupa bez kontrastu: Nieznacznie zmniejszona fizjologiczna lordoza lędżwiowa. Niewielkie lewoboczne uwypuklenie kręgosłupa w pozycji badania. Wysokość i intensywność sygnału w czasie T2 krążków międzykręgowych [k/m] w granicach normy. Drobna wypuklina centralno-zachyłkowa lewoboczna k/m L4-5 modeluje nieznacznie worek oponowy. Stawy m/k w normie. Stożek końcowy rdzenia bez nieprawidłowości. Kanał kręgowy niezwężony. Małe torbiele oponowe typu la i lb w kanale krzyżowym od S1 do S3. Wysokość trzonów kręgów zachowana. Małe torbiele prawej nerki-weryfikacja możliwa w USG.

Opis MRI do interpretacji klinicznej "MR szyjnego odc. kręgosłupa bez kontrastu: Zmniejszona fizjologiczna lordoza szyjna. Umiarkowane obniżenie intensywności sygnału w czasie T2 krążków międzykręgowych [k/m] C5-6 jako wyraz jego odwodnienia. Obniżenie wysokości k/m C4-5 i C5-6. Drobna wypuklina centralna k/n C4-5 i zaostrzenia krawędzi przylegających trzonów modelują dyskretnie worek oponowy. Mała wypuklina paracentralna -lewoboczna k/m C5-6 z małymi nawarstwieniami kostymi na krawędziach przylegających trzonów modeluje worek oponowy. Zaostrzenia tylnych-prawych krawędzi trzonów na poziomie C6-7 modelują nieznacznie worek oponowy. Złącze czaszkowo szyjne bez nieprawidłowości. Kanał kręgowy niezwężony, bez zmian ogniskowych. Wysokość trzonów kręgów zachowana. MR piersiowego odc. kręgosłupa bez kontrastu: Pogłębiona fizjologiczna kyfoza piersiowa. Niewielkie prawoboczne uwypuklenie kręgosłupa w pozycji badania. Obniżenie wysokości i intensywności sygnału w czasie T2 krążka międzykręgowego [k/m] Th8-9 jako wyraz jego odwodnienia. Nie uwidoczniono cech przepuklin ani wypuklin k/m piersiowego odc. kręgosłupa. Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych. Kanał kręgowy niezwężony, bez zmian ogniskowych. Wysokość trzonów kręgów zachowana. Na granicy pola badania mała torbiel prawej nerki-dokładna ocena możliwa w USG. MR lędżwiowego odcinka kręgosłupa bez kontrastu: Nieznacznie zmniejszona fizjologiczna lordoza lędżwiowa. Niewielkie lewoboczne uwypuklenie kręgosłupa w pozycji badania. Wysokość i intensywność sygnału w czasie T2 krążków międzykręgowych [k/m] w granicach normy. Drobna wypuklina centralno-zachyłkowa lewoboczna k/m L4-5 modeluje nieznacznie worek oponowy. Stawy m/k w normie. Stożek końcowy rdzenia bez nieprawidłowości. Kanał kręgowy niezwężony. Małe torbiele oponowe typu la i lb w kanale krzyżowym od S1 do S3. Wysokość trzonów kręgów zachowana. Małe torbiele prawej nerki-weryfikacja możliwa w USG. " WAŻNY PACJENT I OBJAWY NEUROLOGICZNE !! Do pełnej konsultacji neurologicznej Jaki nastrój i sen ? Jaka waga ?? Konieczna pełna konsultacja: wywiad, badanie, , przejrzenie wyników badań jakie czynniki ryzyka: żylaki, nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie, inne schorzenia ??? Jaki stan obecny ? Ważny też stan emocjonalny, nastrój, sen Styl życia i pracy, aktywność ruchowa, rodzina , stresy etc etc Pozdrawiam i zapraszam . dr n. med Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska ;specjalista neurolog, migrenolog