Przepuklina rozworu przełykowego oraz mały refluks

Witam. Mam małą przepuklinę roztworu przełykowego i refluks. Kilka lat temu podczas zatrucia pokarmowego poczułem silny ból w żołądku. Od tamtej pory mam nawracające bardzo często bóle. Ostatnio miałem gastroskopię. Wynik - stan zapalny śluzówki. Brak Helicobakter. Czy może być inna przyczyna tych stanów zapalnych żołądka niż refluks? Przed zatruciem, takie problemy zdarzały mi się bardzo rzadko. Leki typu Polprazol pomagały na bardzo długo. Teraz na bardzo krótko i objawy wracają ponownie.

Na powstanie stanu zapalnego śluzówki żołądka i refluksu przełykowego ma największy wpływ styl życia. Takie problemy potęguje życie w chronicznym stresie, brak wystarczającej ilości snu, palenie papierosów oraz niewłaściwa dieta (dużo potraw smażonych, słodycze, kolorowe słodkie napoje, konserwanty z żywności, wszechobecny glutaminian sodu jako przyprawa, wędliny peklowane). Tylko wykluczenie powyższych czynników ryzyka może doprowadzić do wyleczenia. Polprazol nie leczy, a tylko maskuje objawy. Pozdrawiam